بازنویسی و پارافریز

  Plagiarism پلاجیریزم  یا سرقت ادبی در حقیقت طیف وسیعی از کپی برداری غیرآگاهانه و اتفاقی تا سرقت های آگاهانه را شامل می گردد.  در یک تعریف جامع، سرقت ادبی حتی شامل برداشتن ایده دیگران و ارایه آنها به نام خود نیز می شود.

برخی از داتشجویان، تصور می کنند که برای بر طرف کردن سرقت ادبی، تغییر چند کلمه و یا حتی جابجا کردن کلمات متن کافی است. غافل از این که، تغییر تنها چند کلمه ازمتن، از جمله مشهورترین روش های سرقت ادبی آگاهانه است و به راحتی توسط نرم افرارهای مشابهت یاب، تشخیص داده می شود. 

برای تشخیص و بررسی سرقت ادبی چندین نرم افزار ارایه شده است که تعدادی از آنها به صورت رایگان در اختیار همگان است و تعدادی دیگر برای بررسی تشابه هر مقاله مبلغی از ده تا صد دلار  (مانند سایت iThenticate ) دریافت می کنند. 

مهمترین دلیل این تفاوت قیمتی در چیست؟

مهمترین مشکل نرم افزارهای رایگان، دسترسی بسیار محدود این نرم افزارها به مقالات، کتب و سایر منابع برای تشابه یابی و کشف درصد تشابه و سرقت علمی می باشد. در واقع نرم افزار های رایگان، مقاله شما را فقط با رفرنس ها، کتب، منابع و مقالات رایگان موجود در فضای مجازی مقایسه کرده و توانایی مقایسه با دیتا بانک های بزرگ و معتبر ناشران با سابقه بزرگ دنیا را ندارند. بنابراین، نتیجه مشابهت یابی آنها، معتبر نبوده و استفاده از آنها به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

بی شک آیتنتیکیت iThenticate، با دسترسی به اطلاعات بیش از 550 ناشر بزرگ دنیا، 90000 مجله مهم از طریق Cross Check، پایان نامه ها از طریق ProQuest و سایر منابع اطلاعاتی علمی، بهترین نرم افزارغیر رایگان برای بررسی درصد سرقت ادبی مقاله است.

بزرگترین ناشران دنیا مانند  Elsevier، Springer، Wiley Blackwell و Nature، که امروزه  90 درصد مجلات را چاپ می کنند، از نرم افزار iThenticate برای تشخیص اصالت مقاله استفاده می کنند.

هزینه بررسی هر مقاله در سایت رسمی  iThenticate ، صد دلار است اما موسسه رادان انگلیش ادیت، به دلیل داشتن جساب کاربری مستقیم، برای بررسی هر مقاله در حداکثر 24 ساعت، فقط پنجاه هزار تومان دریافت می کند.

گزارش بررسی تشابه و درصد سرقت علمی مقاله، علاوه بر تعیین درصد تشابه، به صورت واضح و دقیق، بخش هایی که از سایر مقالات برداشته شده را با ذکر منابع هر یک و درصد برداشته شده و همچنین تعداد کلمه برداشته شده از هر مقاله را مشخص می کند. نوینسنده گان باید قبل از ارسال مقاله به ژورنال، با بازنویسی (Re-writing) و ویرایش نیتیو (Native Edit) این بخش ها، با کاهش درصد تشابه، از سرقت علمی جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که  کلمات و واژگان تخصصی، روش های آزمایشگاهی، اسامی خاص قابلیت پارافریز و بازنویسی نمی باشند. یک نمونه گزراش برای مشاهده شما در اینجا ارایه شده است.

 بر طرف کردن سرقت ادبی چگونه انجام می شود؟

به منظور بر طرف کردن مشکل سرقت ادبی لازم است این موارد صورت گیرد.

  1. قسمت هایی که در صد تشابه آنها 2 و بیشتر از 2 درصد است، باید بازنویسی و پارافریز دقیق شوند.
  2. قسمت هایی که در صد تشابه آنها کمتر از 2 در صد است، باید با تغییر کلمات و یا جملات، تشابه به حداقل رسانده شود.
  3. منابعی که در گزارش به عنوان منبع سرقت ادبی معرفی شده اند، به لیست منابع مقاله اضافه گردد.

برای بررسی تشابه مقالات فارسی، سامانه همانندجو و یا سامانه مشابه یاب متون (سمیم نور)، ایجاد شده اند که شما می تواند به وب سایت های انها مراجعه کنید.

فرایند کار:

  1. ارسال فایل مقاله به ایمیل Englishedit.ir@gmail.com  . لطفا اسامی، ادرس، مشخصات نویسنده گان و  فقط رفرنس های انتهایی مقاله را حذف کنید. فایل ارسالی بدون ترک چینج بوده و کلمات رنگی نباشند.
  2. پرداخت هزینه. اطلاعات لازم از طریق ایمیل به شما اعلام خواهد شد.
  3. دریافت گزارش بررسی سرقت ادبی به صورت فایل پی دی اف. نرم افزار فقط فایل پی دی اف می دهد.
   
   

زمان لازم

24 ساعت

 فایلهای قابل قبول

MS Word

Word XML, Word Perfect, Post Script, PDF, HTML, RTF, HWP, Open Office (ODT) plain text

حداکثر حجم فایل

25000 کلمه

هزینه بررسی هر مقاله

25 هزار تومان

 نمونه گزارش توسط نرم افزار  دانلود کنید